Jak ochránit svoje peníze před inflací? Jsou stále řešením nemovitosti?

„Současná situace nutí lidi přemýšlet o tom co mají a co by rádi měli i v budoucnu. Nikomu se jistě nelíbí, že vinou vysoké inflace přicházíme o těžce vydělané peníze každým okamžikem. Získat v bance výhodnější úrok, než je současná inflace je bohužel nereálné. Jak jsou na tom aktuálně nemovitosti se ziskovostí?“


Jak můžeme vidět z grafu výše, který zobrazuje míru inflace v ČR mezi lety 2017–2021, už koncem roku 2021 můžeme pozorovat výrazné zvýšení růstu inflace. V lednu roku 2022 je míra inflace 9,9% v únoru postoupila na 11,1 % a v březnu se vyšplhala na 12,7%. Podle odhadů ekonomů můžeme v blízké době očekávat přeskočení 15% hranice.

 

Jak se počítá „celková“ inflace?

Míru inflace počítá Český statistický úřad pomocí tzv. spotřebního koše. Jde o seznam necelých 700 položek, jejichž cenu úřad pravidelně sleduje. Jedná se o zboží nebo služby které člověk běžně využívá ve svém životě.Ve spotřebitelském koši najdeme například chléb konzumní kmínový, jogurt bílý, máslo, pivo výčepní, brokolici, lístek do kina, tužkovou baterii nebo krom mnohých dalších položek také nájemné a cenu za elektrickou energii. Každá položka má jinou významnost v rámci celku. Kdyby vás zajímalo více z jakých položek se spotřební koš skládá, najdete na stránkách ČSÚ zde.

Celkovou cenu za spotřební koš pak ČSÚ porovná s cenou za předchozí období (například se porovnává tento leden s lednem předchozího roku – eliminují se tak sezonní výkyvy jednotlivých měsíců).

 

O kolik peněz přicházíme při inflaci?

Zvláště v tomto roce pocítíme snižování hodnoty našich peněz. Kolik že to ztrácíme?

Uvedu jednoduchý případ. Pokud máme našetřený 1 000 000 Kč a roční míra inflace je 1 % tak po roce je hodnota peněz 990 099 Kč. Přijdeme o 9 901 Kč. Pokud je inflace 15% tak po roce jsme u každého milionu o 130 435 Kč chudší.

Zkusme počítat s méně extrémnějším příkladem inflace 3% (běžnější inflace zvláště v minulosti). Pokud máme našetřený 1 000 000 Kč a roční míra inflace je 3 % tak po 5 letech je hodnota neinvestovaných peněz 862 609 Kč, po 10 letech je to už jen 744 094 Kč.

 

Jak jsou na tom aktuálně nemovitosti?

Rok 2021 byl rekordní co se týká růstu ceny nemovitostí. Například v Česku ve čtvrtém čtvrtletí bylo zdražení nejvyšší u pozemků, a to o 23,2 %. Ceny bytů za rok stouply o 18,8 % a ceny rodinných domů o 17,9 % (dle HB Indexu Hypoteční banky).

Věřím, že průměrně ceny nemovitostí porostou i v roce 2022 (i když výrazně pozvolněji než v roce 2021), jedním z důvodů bude to, že zmíněná stoupající inflace zvyšuje zájem lidí o investice do nemovitostí. Také poptávka např. po bytech je stále vyšší než nabídka. Něco se ovšem mění oproti roku 2021. ČNB výrazně navýšila úrokové sazby. A jak to bude dál? Co víme s jistotou je, že trh s nemovitostmi prožívá turbulentní období a je dobré jej sledovat a umět toho využít.

 

Vyplatí se momentálně nakupovat nemovitosti na hypotéku?

Na to si musí každý odpovědět sám. Pokud máte hotovost pro mnohé bude vzhledem k současné inflaci situace celkem jasná a raději koupí.

Pokud uvažujete o hypotéce v první řadě se nezalekněte toho, co hlásají titulky současných novin. Ano výrazně rostou úrokové sazby, ale z dlouhodobého hlediska (po zprůměrování) to nebude nic atypického. Hypoteční úvěry si lidé běžně berou na 20 – 30 let. To je velmi dlouhá doba a úrokové sazby se během té doby změní ještě mnohokrát (kolísání je přirozená součást trhu). Tedy pokud zvládnete hypotéku se současnou úrokovou sazbou splácet např. na fixovaných na 3 nebo 5 let (po uplynutí této doby refinancujete na lepší úrokovou sazbu) a plánujete, že do budoucna budete mít lepší příjmy (např. vyšší výdělek v práci, zhodnotí se vám investice, sníží se vám náklady na život např. tím že budete mít nový energeticky nenáročný byt, případně kombinace zmíněného) tak směle do toho. Jistě budete mít do budoucna výhodu před ostatními, kteří se zalekli obecné nálady ze současné situace.

A to nejdůležitější, nechte si vypracovat nabídku od více osvědčených poskytovatelů úvěrů. Věřte, že mezi jednotlivými nabídkami mohou být velké cenové rozdíly. Myslím, že nikdo nechce za stejnou službu například při úvěru na byt v Brně přeplatit 140 000 Kč oproti jiné nabídce.

Že nevíte na koho se obrátit ohledně úvěru? Rád doporučím ověřeného a zkušeného hypotečního specialistu, který se s vámi sejde a vypracuje výhodnou nabídku na míru. Stačí mně napsat. Přepošlu vás k člověku s kterým naše kancelář dlouhodobě spolupracuje a kterému důvěřujeme. Konzultace je nezávazná. Jestli nabídku využijete je jen na vás.