Kupujete nebo prodáváte pozemek?  Víte jak významný vliv má územní plán na využití a cenu pozemku?

Kde zjistíme zda a co se dá na konkrétním pozemku stavět? Mění se v čase možnosti využití konkrétní parcely? Co znamená stavební pozemek?

Hodnotu „nezemědělského“ pozemku určuje územní plán obce. Né ten který možná někdy v budoucnu bude, ale ten aktuálně platný. Pokud plánujete v dlouhodobějším horizontu, doporučím sledovat i ten případně připravovaný územním plán obce. Z územního plánu se obecně dozvíte co je a co není možné na konkrétním místě postavit. Uzemní plán přímo definuje rozvoj dané obce a tím přímo ovlivňuje tržní hodnotu pozemku.

Územní plán (ÚP) je možné měnit nejméně jednou za čtyři roky (u větších obcí to může být i častěji). K návrhu nového územního plánu se mají právo vyjadřovat i občané. Jejich připomínky mohou i nemusí být zohledněny. Z toho krom jiného vyplývá, že když např. vlastníte pozemek (zvláště na okraji obce) je vhodné alespoň jednou za pár let kouknout na změny v územním plánu. Např. ze dne na den se vám může pozemek zhodnotit tím, že nově můžete na své půdě postavit např. rodinný dům, ale pozor, občas to může být i naopak (výrazně méně častý případ).

Kde najít Územní plán?

Územní plán dnes běžně dohledáte na internetových stránkách obce. Pro rozluštění podmínek pro umísťování staveb v dané lokalitě musíte projít minimálně informace z hlavního výkresu (mapa s legendou ploch) a doprovodný textový soubor (zde se dočtete podrobněji např. o ploše BI kterou jste dohledali v hlavním výkrese).

Pro ověření zjištěných informací doporučuji  ještě kontaktovat územní plánování pod které spadá daná obec. Pokud máte alespoň základní představu co by jste rádi realizovali na pozemku zajděte zkonzultovat váš záměr i na stavební úřad.

Pozor na výraz „Stavební pozemek“

Před koupí pozemku (zvláště pokud chcete stavět v blízké budoucnosti) si zjistěte jaké inženýrské sítě jsou na pozemku, nebo v jeho blízkém okolí (stavební pozemek bez sítí má zhruba 3x menší cenu než se sítěmi), dále co vyžaduje stavební úřad pro to, aby jste postavili vaši plánovanou stavbu (nároky na rekreační objekt jsou méně přísné než např. na rodinný dům) a hlavně na úplném začátku se podívejte do územního plánu (nebo zajděte na úřad) zda to „stavební“ ve skutečnosti neznamená jen např. „stavby pro rodinnou rekreaci velikosti do 25 m2 zastavěné plochy“. To by pak znamenalo i to, že nabízená parcela sice stavební je, ale určitě není vhodná pro stavbu běžného rodinného domu.

Doporučení na závěr

To že soused „od naproti“ postavil podsklepený dvoupodlažní dům s podkrovím ještě neznamená že na to automatický máte nárok i vy. Vždy se dívejte na platný územní plán, který jak je vidno je jedním z nejzásadnějších dokumentů investora i stavebníka.  Jestli se v ÚP neorientujete, ptejte se na místně příslušném úřadě na oddělení územního plánování případně rovnou oslovte se svojí ideou stavby kvalifikovanou osobu, například stavebního inženýra nebo architekta s praxí.

A pokud plánujete prodat  pozemek a chcete znát jeho běžnou až maximální prodejní cenu, oslovte zkušeného realitního makléře. V rámci mých služeb běžně zdarma nabízím vytvoření podrobné analýzy, ze které se krom jiného dozvíte reálnou cenu své nemovitosti. Samozřejmě i zde využívám i informace z územního plánu. V případě zájmu mě kontaktujte.