Koupili jste nemovitost? O dani z nemovitosti a přiznání nemovitosti

Jestli jste v předchozím roce nabyli nemovitou věc, čeká vás drobné papírování. Pojďme se společně podívat na to, co je potřeba zařídit s koupí nemovitosti. 

 

Daň z nemovitých věcí, lidově řečeno daň z nemovitosti v kostce:

Daň z nemovitosti musí platit každý, kdo nabyl nemovitost. Úhrada je jednou za rok. Ať už jste k nemovitosti přišli koupí, dědictvím, darem nebo směnou je povinností nového vlastníka nemovitosti podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Splatnost je až k 31. 5. příslušného roku. Jednou se přihlásíte k dani z nemovitosti a finanční úřad vám vyměří daň. Finanční úřad vás bude následně každý rok sám informovat ohledně uhrazení daně z nemovitých věcí.

 

Koho se týká přiznání z nemovitosti?

Těch, kdo do svého vlastnictví nově nabyli pozemek, zdanitelnou stavbu, bytovou či nebytovou jednotku, nebo pokud zaevidovali krajinný prvek na svém pozemku.

Pozor, daňové přiznání musíte podat i v případě, kdy se změnil stav vaší nemovitosti. Např. jste si rozšířili podlahovou plochu domu přístavbou nebo nástavbou, změnil se druh pozemku, postavili si k domu garáž atd. Změnou pro stanovení daně je také změna výměry parcely na základě revize katastru nemovitostí.

 

Jaké je rozhodující datum pro platbu daně z nemovitých věcí?

Jestli jste kupovali nemovitost na přelomu roku a nevíte jestli má daň z nemovitosti uhradit „původní“ majitel nebo už vy, tak rozhodující je vlastník k 1. lednu příslušnému roku.  Nejste si jistí kdo to je? Podívejte se na listinu zaslanou katastrálním úřadem s názvem „Vyrozumění o provedeném vkladu“ nebo si zažádejte o list vlastnictví na vaši novou nemovitost – zde najdete důležité datum za textem. „Právní účinky zápisu k okamžiku“ 

ukázka části listu vlastnictví:

„V tomto případě je k 1.1.2023 poplatníkem daně z nemovitých věcí nový vlastník nemovitosti protože 22.12.2022 je ještě před 1.1.2023. Kdyby byl právní účinek zápisu např. 5.1.2023 daň z nemovitosti musí na rok 2023 uhradit ještě „původní“ vlastník nemovitosti.“

 

Do kdy se podává přiznání z nemovitosti?

Přiznání je nutné podat do konce ledna následujícího roku co jste nabyli nemovitost.
Např. když jste nabyli nemovitost 14.7.2022 přiznání podáte do 31.1.2023.

 

Kam se podává přiznání z nemovitosti?

Přiznání je nutné podat na finanční úřad v kraji, ve kterém se nachází přiznávaná nemovitost. Pokud vlastníte více nemovitostí v různých krajích, podáváte za každý kraj jedno přiznání (nemovitosti co jsou v jednom kraji budou na jednom přiznání).

K platbě daně se přihlásíte tak, že vyplníte formulář, který najdete například na stránkách finanční zprávy a ten pak doručíte na finanční úřad. Nebo přímo vyplníte elektronický formulář na stránkách finanční správy prostřednictvím portálu Moje daně. Odkaz zde. Po tomto podání vám finanční úřad pošle složenku k úhradě dani z nemovitých věcí.

 

Jak vysokou daň z nemovitých věcí budete platit?

Daň se vypočítává na základě více proměnných. Vliv má např. velikost obce, velikost nemovitosti, typ nemovitosti, koeficient, který si stanovila obec sama atd. Finanční úřad vám ji vyměří sám, ale pokud by vás zajímala velikost daně dopředu, podívejte se na Online kalkulačka pro výpočet daně z nemovitých věcí.

 

Kde najdu oficiální informace o dani z nemovitých věcí?

Podívejte se sem: financnisprava.cz

Daň se řídí zákonem č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí. Plné znění zákona je k dispozici třeba tady: zakonyprolidi.cz

Zajímavost: Pokud „vlastníte družstevní byt“ tak neplatíte daň z nemovitosti. Proč? U družstevního bytu je vlastníkem bytové jednotky družstvo – to také platí daň z nemovitosti. Vy ve skutečnosti nevlastníte byt, ale vlastníte členský podíl v bytovém družstvu na základě, kterého máte právo užívat konkrétní bytovou jednotku.

 

Není to tak složité, že? A kdyby Vám náhodou nebylo něco zcela jasné, zkuste se poptat na příslušném finančním úřadě, jistě vás rádi informují.

Zajímá vás jak je to s dalšími daněmi u nemovitostí? Podívejte se na: Jak na daně u nemovitostí?

Případně, uvažujete o prodeji nějaké své nemovitosti? Ozvěte se mi.